Kojení

Podstatnou součástí práce na novorozeneckém oddělení je podpora kojení. Kojení je přirozený způsob výživy kojenců a malých dětí. Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení po dobu šesti měsíců, zavádění nemléčných příkrmů až po ukončeném šestém měsíci a pokračovat v kojení dva roky i déle.
Kojení

Pro úspěšné kojení je důležitý kontakt kůže na kůži ihned po porodu, přiložení k prsu již na porodním sále a psychické nastavení maminky – „chtít kojit“. Po uložení miminka na obnažený hrudník maminky hned po porodu se vytváří velké množství hormonu oxytoxinu, který je důležitý pro dobré nastartování kojení a vytváření láskyplného vztahu mezi maminkou a miminkem. Při sání miminka se zvyšuje hladina hormonu prolaktinu, který souvisí s dozráváním mléčné žlázy a podporuje tvorbu mléka. Nejvyšší hladina prolaktinu je v noci, proto noční kojení podporuje intezivněji tvorbu mateřského mléka.

Složení mateřského mléka je natolik unikátní, že ho nelze ničím nahradit ani napodobit. Množství a koncentrace jednotlivých živin (cukrů, tuků a bílkovin) obsažených v mateřském mléce se mění podle potřeby miminka v průběhu dne, ale i během jednoho kojení.

  • Prvotní mléko, tzv. kolostrum (mlezivo) se tvoří v prsu již od poloviny těhotenství a je produkováno cca 3–5 dnů po porodu. Pozitivně ovlivňuje zdraví dítěte, je zásadní pro nastavení systému obranyschopnosti miminka.
  • Zralé mateřské mléko se začíná přetvářet z kolostra v době poporodního nalití prsou. Tento proces trvá přibližně čtyři týdny.

Pro úspěšné kojení je důležité zvládnou i správnou techniku kojení – správné držení prsu, vzájemnou polohu matky a dítěte, správnou techniku přisátí, správnou techniku sání. Tomu všemu se snaží maminky naučit naše zkušené laktační poradkyně.

  • Pro kojení novorozence je potřeba naučit se rozeznat příznaky, kdy je miminko hladové a připravené ke kojení – otevírání pusy, pomlaskávání, olizování si ručičky, zvýšená aktivita, rychlé oční pohyby, zvuky sání, neklid… Pláč je již pozdním příznakem hladu.
  • Novorozené miminko by mělo být kojeno neomezeně bez omezování délky a frekvence. Je zcela normální, že novorozenec vyžaduje kojení 12x i vícekrát za 24 hodin. Novorozenec v prvních dnech potřebuje nejméně osm účinných kojení za 24 hodin. Správně kojené dítě pije zpočátku rychle a pak následují pomalé, hluboké tahy, je vidět či slyšet polykání.
  • V prvních dnech po porodu dochází k přirozenému poporodnímu úbytku hmotnosti, který se na novorozeneckém oddělení sleduje. Následné přibývání na váze a šest a více pomočených plen za 24 hod. jsou známkou dostatečného příjmu mléka. Poporodní váhy miminko dosáhne kolem 3. týdne života.

V prvních šesti měsících není potřeba dítěti podávat mimo mateřského mléka žádné jiné tekutiny. Vše potřebné je obsaženo v mléce. Voda a čaj pouze zaplní žaludek a dítě pak nemá potřebu sát z prsu. Čím více mléka dítě vypije, tím více se ho dotvoří.

Kojící maminka by měla mít pestrou a vyváženou stravu obsahující dostatek bílkovin, vápníku, vitamínů. Měla by dbát na dostatečný příjem tekutin, nejlépe je pít po malých doušcích a často. Vyvarovat by se měla kofeinu a alkoholu.

Je prokázáno, že kojení má celoživotní význam pro zdraví dítěte (obrana proti infekci, snižuje výskyt syndromu náhlého úmrtí kojence, snižuje výskyt infekcí dýchacích cest, zánětů středního ucha...) i ženy (rychlejší poporodní zavinování dělohy, menší poporodní ztráty krve, do určité míry chrání před rakovinou prsu a vaječníků…).

 

 

Laktační poradenství

Ambulance pro laktační poradenství

  • pracují zde výhradně laktační poradkyně
  • kontakt: 491 601 767
  • provozní doba: čtvrtek 8:00 – 14:00

Laktační poradkyně

  • jsme k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
  • kontakt: 491 601 767
  • email: laktacni.linka@nemocnicenachod.cz
                  
Máte dotazy?